Przywrotnik Pospolity - przyjaciel kobiet 0
Przywrotnik Pospolity - przyjaciel kobiet

Przywrotnik Pospolity jest popularną rośliną w Polsce. Rośnie na łąkach, pastwiskach i brzegach lasów.
Jest niską byliną, która wytwarza kłącza zakończone różyczką liści. Posiada okrągławe liście oraz żółtozielone kwiaty, zebrane w luźnych wiechach.

Na ratunek skórze

Ziele przywrotnika stosuje się w kosmetyce i w lecznictwie, bo zawiera znaczne ilości garbników, związki mineralne, kwasy fenolowe, związki goryczkowe. Bardzo korzystnie działa na skórę - usuwa blizny po ranach, oparzeniach. Powoduje stopniowe zanikanie plam na skórze i przywraca jej odpowiednią elastyczność

Rosa przywrotnika

Z rana liście przywrotnika są usiane kroplami wody. Nie jest to jednak rosa, bo roślina sama wytwarza tę ciecz. Znajdujące się na liściach tzw. hydatody wydalają płyn, któremu tradycja ludowa przypisuje moc leczniczą. Szlachcianki wysyłały swoje służki, aby zbierały krople do słoiczka. Miały one przywracać młodość. Czy odmładzają to nie wiem, ale na pewno posiadają m.in. liczne aminokwasy i sole mineralne. Można zawsze przy porannym spacerze wypróbować na własnej skórze ten specyfik.

Kąpiel regenerująca

W książce prof. Aleksandra Ożarowskiego “Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie “ podany jest przepis na kąpiel regenerującą skórę. Aby ją sporządzić należy wymieszać 100g ziela przywrotnika i po 25 kwiatów rumianku i kwiatów lipy. Całość zalać 2-3 l wody i gotować powoli 5 min pod przykryciem. Po kilku minutach przecedzić do wanny, wypełnionej do 1/3 wodą o temperaturze 37C. Kąpiel stosuje się do przywrócenia elastyczności skórze i odporności, zmniejszenia zmarszczek, blizn i plam. Można ją również stosować zamiast toniku lub jak okłady na twarz.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl