Opcje przeglądania
Kategorie

Co to jest hydrolat?

Hydrolaty to najprościej mówiąc “produkty uboczne” procesy wytwarzania olejków eterycznych. Są to idealne produkty do codziennej pielęgnacji, ponieważ w przeciwieństwie do olejków eterycznych są delikatne, a także dzięki pH zbliżonym do pH naszej skóry nie wywołują podrażnień. Hydrolaty składają się z 99% wody, a 1% stanowią różne związki aktywne. 

Znaleźliśmy informację, jakoby hydrolaty były już wykorzystywane ponad 7000 lat temu, do tych samych celów.

Jak wytwarza się hydrolaty?

Hydrolaty uzyskuje się podczas destylowania olejków eterycznych, dzięki czemu zawierają te same składniki, tylko w mniejszym stężeniu. W czasie tego procesu para wodna uwalnia molekuły, które magazynują się w różnych częściach roślin. W tym czasie wytrające się 2 główne substancje - oleista (to są właśnie olejki eteryczne) oraz wodna (tutaj z kolei mamy opisywane hydrolaty). Ponieważ niewielka ilość olejku eterycznego pozostaje w destylacie (ok. 0,01-01%), razem z innymi składnikami tworzy już produkt, który nazywamy hydrolatem. Powstała w procesie woda destylacyjna posiada rozpuszczalne w wodzie olejki eteryczne oraz części składowe materiału roślinnego. Hydrolaty popularnie nazywane są wodami kwiatowymi, jednak ta nazwa może być myląca, bo wodami kwiatowymi nazywa się również wody powstałe wyniku wymieszania syntetycznych olejków zapachowych z wodą. Prawdziwego hydrolaty nie da się otrzymać poprzez wymieszanie olejku z wodą.

Jak stosować hydrolaty?

Hydrolatem możemy zastąpić nasz tonik (hydrolat ma ph zbliżone do ph naszej skóry). Posiadają delikatną formę, dzięki czemu nie wywołują podrażnień. Hydrolaty mogą być bezpośrednio rozprowadzane na skórę, bez wcześniejszego rozcieńczania, bo posiadają znikomą (0.02% - 0.5%) ilości olejku. Posiadają również delikatny kwiatowy zapach charakterystyczny dla rośliny z której powstały. Produkt ten nada się również np. do maseczek lub kremów jako faza wodna. Może być wykorzystywany jako odświeżająca woda w upalne dni lub jako woda po goleniu. Idealnie sprawdzi się hydrolat różany do przygotowania okładu na zmęczone i zaczerwienione oczy. A jeśli szukasz produktów do płukania włosów po myciu to nada się do tego hydrolat rumiankowy lub lawendowy.Właściwości poszczególnych hydrolatów są pochodnymi właściwości danych roślin. Posiadamy w ofercie duży wybór hydrolatów do różnego rodzaju cery np. lawendowy, różany czy rumiankowy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl