Opcje przeglądania
Kategorie
Płatki róż 100 g Płatki róż 100 g
Producent: Mydlasie
Cena: 32,00 zł
zobacz więcej
Żen-szeń syberyjski 100 g Żen-szeń syberyjski 100 g
Producent: Vivio
Cena: 8,90 zł
szt.
zobacz więcej
Orzechy piorące Orzechy piorące
Cena: 12,00 zł
szt.
zobacz więcej
Wiesiołek nasiona EKO 100g Wiesiołek nasiona EKO 100g
Producent: Dary Natury
Cena: 6,50 zł
szt.
zobacz więcej
Płatki róż 50 g Płatki róż 50 g
Producent: Mydlasie
Cena: 21,00 zł
zobacz więcej
Zestaw do kąpieli z płatkami róż Zestaw do kąpieli z płatkami róż
Cena: 11,50 zł
zobacz więcej
Zioła do kąpieli przy bezsenności 200g Zioła do kąpieli przy bezsenności 200g
Cena: 12,40 zł
zobacz więcej
Zioła do kąpieli WENUS 200g Zioła do kąpieli WENUS 200g
Producent: Dary Natury
Cena: 15,30 zł
zobacz więcej
Pokrzywa nasiona Eko 50g Pokrzywa nasiona Eko 50g
Producent: Dary Natury
Cena: 8,35 zł
zobacz więcej
 Bławatek płatki EKO 25g Bławatek płatki EKO 25g
Producent: Dary Natury
Cena: 15,30 zł
zobacz więcej
Bławatek kwiat Eko 25g Bławatek kwiat Eko 25g
Producent: Dary Natury
Cena: 7,60 zł
zobacz więcej
Czarnuszka nasiona 30g Czarnuszka nasiona 30g
Producent: Vivio
Cena: 3,80 zł
szt.
zobacz więcej
Lukrecja korzeń EKO 50g Lukrecja korzeń EKO 50g
Producent: Dary Natury
Cena: 5,50 zł
zobacz więcej
Rumianek koszyczek EKO 25g Rumianek koszyczek EKO 25g
Cena: 4,30 zł
zobacz więcej
Zioła przeciw wypadaniu włosów 200g Zioła przeciw wypadaniu włosów 200g
Cena: 10,30 zł
zobacz więcej
Lawenda kwiat EKO 50g Lawenda kwiat EKO 50g
Producent: Dary Natury
Cena: 7,10 zł
zobacz więcej
Nagietek płatki 25g Nagietek płatki 25g
Cena: 4,80 zł
zobacz więcej

Zioła i kosmetyki ziołowe stają się coraz popularniejsze. Wpływ na to ma przede wszystkim to, że jesteśmy coraz bardziej świadomi szkodliwego działania preparatów chemicznych i kolejne osoby coraz przychylniej patrzą w stronę ekologii. Naturalne kosmetyki są lepiej tolerowane przez organizm, są również dużo bardziej bezpieczne. Najczęściej składnikami takich kosmetyków są właśnie zioła, które możesz kupić w naszym sklepie lub część z nich po prostu zebrać ze swojego ogródka.

Historia ziół

Zioła mogły być prawdopodobnie używane już od czasów prehistorycznych. Dowodami na to wskazującymi są malowidła jaskiniowe we Francji w miejscowości Lascaus, które przedstawiają właśnie zioła. Historycy szacują, że malowidła te powstały między 25000 a 13000 rokiem p.n.e. Uważa się, że nasi przodkowie odkrywali zastosowania ziół metodą prób i błędów. 

Antropolodzy uważają, że ludzie wytwarzali już maści lecznicze ok. 7000 lat p.n.e. Było to połączenie pachnących roślin połączonych z oliwą z oliwek i olejem sezamowym. Historia ziół nie ogranicza się do konkretnych regionów - były one prawdopodobnie wykorzystywane na całym świecie, jednak jedynie z wybranych miejsc udało się pozyskać na to dowody. Egipcjanie pisali o ziołach, zaś sumerowie sporządzili pisemny spis ziół. Hipokrates, znany dzisiaj jako ojciec medycyny, skatalogował ok. 400 powszechnie stosowanych w jego czasach ziół.

W średniowieczu ziołolecznictwo przetrwało przede wszystkim w klasztorach Wielkiej Brytanii i Europy kontynentalnej. Zanim powstały uniwersytety, to właśnie na klasztorach uczyli się przyszli lekarze - zarówno świeccy jak i duchowni. Mnisi kopiowali i tłumaczyli wiele  dzieł m.in. wspomnianego Hipokratesa, a także chociażby Dioscoridesa i Galena. Przyklasztorne ogrody były wykorzystywane nie jako ozdoba, a właśnie jako miejsce uprawy ziół, które przydawały się przy różnych dolegliwościach. 

Zioła w kosmetyce

Powyżej została przedstawiona w ogromnym skrócie historia ziół. Ta historia to oczywiście również historia wykorzystywania ziół w kosmetyce. Już od wieków wiadomo, że można znaleźć zioła, które odpowiadają na konkretne dolegliwości, w tym dolegliwości skórne. Zioła bardzo dobrze sprawdzają się m.in. w przypadku łupieżu, wypadania włosów, trądziku, przesuszonej skóry i wielu, wielu więcej. Preparaty ziołowe przyciągają coraz więcej osób również ze względu na to, że oferują stosunkowo mniejsze bądź zerowe skutki uboczne, jak to czasami jest w przypadku preparatów bardziej “naszpikowanych” chemią. Branża kosmetyczna coraz częściej dąży do tego, by być bardziej eko, dlatego również w ofercie sklepów możemy znaleźć coraz więcej kosmetyków ziołowych. 

Same kosmetyki ziołowe można w zasadzie wydzielić do kilku głównych kategorii:

  • kosmetyki poprawiające wygląd skóry twarzy
  • kosmetyki służące do porostu i pielęgnacji włosów
  • kosmetyki do pielęgnacji skóry (zwłaszcza u osób podatnych na zmiany skórne spowodowane hormonami, jak np. nastolatkowie czy kobiety w ciąży i po porodzie)
  • inne

Jak przygotowywać własne kosmetyki ziołowe

Bardzo ważne jest to, aby przy przygotowywaniu domowych ziołowych kosmetyków korzystać tylko z tych ziół co do których mamy pewność, że można je wykorzystać, a także w jakiej ilości. Oprócz tego najlepiej używać wody destylowanej lub źródlanej. Powinno się także unikać patelni aluminiowych, miedzianych lub teflonowych, ponieważ ich właściwości chemiczne mogą wpłynąć na gotowy produkt. Najlepiej będzie, jeśli użyjemy naczyń ze stali nierdzewnej, emaliowanych lub żaroodpornych. Do tego ważne jest aby dobrać odpowiednie opakowania kosmetyczne - dzięki temu możemy mieć pewność, że nasze kosmetyki będą trwalsze i nie stracą tak szybko swoich właściwości. 

Przygotowując ekstrakt z danego zioła dokładnie przeczytać instrukcję. Ogólnie samo przygotowanie wygląda w dość podobny sposób, jak przygotowuje się herbatę ziołową. Należy na początku zagotować wodę destylowaną lub źródlaną, a następnie zdjąć naczynie z ognia i dodać zioła do zaparzenia na ok. 30 minut pod przykrywką. 

Bardzo ważne są walory bezpieczeństwa - jeśli pierwszy raz korzystasz z danego zioła, pamiętaj, że mogą one nieść za sobą możliwość reakcji alergicznej u niektórych osób. Przed użyciem jakiegokolwiek preparatu ziołowego ważne jest, aby wcześniej go przetestować. Można to zrobić np. przykładając odrobinę preparatu do przedramienia, przykrycie go małym bandażem i pozostawienie na skórze na ok. 24 godziny, aby stwierdzić, że reakcji alergiczna nie występuje. 

Pamiętajmy również, że domowe kosmetyki są naturalne, ponieważ nie zawierają konserwantów, ale równocześnie z tego samego powodu są mniej trwałe. Oznacza to, że ich termin przydatności do spożycia jest krótszy. 

Szampony zmieszane z naparem ziołowym wystarczą na około tydzień, jeśli będziemy je trzymać w lodówce. Jeszcze szybciej należy wykorzystać płukanki, maseczki do twarzy lub inne preparaty zawierające napary ziołowe - starczą one na ok. trzy dni, chyba, że będziemy trzymać je właśnie w lodówce - wtedy powinno starczyć nieco dłużej. Najlepiej obserwować własny preparat i jeśli jego konsystencja czy zapach się zmieniają, oznacza to, że traci on swoje właściwości. W okresie zimowym, gdy trudniej o świeże zioła, możesz skorzystać z nich, jeśli wcześniej je ususzyłaś. Mimo wszystko jeśli korzystasz z ususzonych ziół powinno się podwoić ich ilość w stosunku do przepisu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl