Kwas hialuronowy 3% - 30 ml






Opis
Starzenie się skóry jest procesem naturalnym - każdy z nas z tym się spotyka. Jest to także proces wieloczynnikowy, składający się z różnych i niezależnych mechanizmów, które można wydzielić na starzenie wewnętrzne i starzenie zewnętrzne. Młodzieńcza skóra zachowuje swoją sprężystość, napiętość i giętkość m.in. dzięki wysokiej zawartości wody. Niestety, z czasem nasze ciało traci tę wilgotność skóry - jest to normalna oznaka starzenia się skóry oraz wszelkich czynników zewnętrznych.
Nie bez powodu jednak kwas hialuronowy nazywany bywa czasem “eliksirem młodości”. Posiada on bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce, chociaż bywa także używany w medycynie w celu leczenia innych chorób, jak chociażby choroby wątroby czy choroby oczu. W naszym przypadku najistotniejsze będą jego zdolności kosmetyczne, a mianowicie wyjątkowa zdolność zatrzymywania wody.
Co to jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy nazywany jest profesjonalnie hialuronianem sodu (na niektórych etykietach produktów kosmetycznych możecie znaleźć go również zapisanego jako HA). Jest naturalnie występującą substancją w skórze, która to substancja, jak już wspominaliśmy wcześniej, znana przede wszystkim jest ze swojej wyjątkowej zdolności utrzymywania wilgotności i wiązania wody. W najwyższym stężeniu w naszym ciele występuje właśnie w skórze, ale również mazi stawowej czy ciele szklistym oka. Oprócz tego kwas hialuronowy stanowi także m.in. budulec ścian naczyń krwionośnych czy też jest składnikiem płynów ustrojowych.
Sam kwas hialuronowy jest to organiczny związek chemiczny, a konkretnie polisacharyd z grupy glikozoaminoglikanów. Nam też sama nazwa niewiele mówi, ale ważne jest to, że jest to fantazyjna nazwa ważnej substancji wspierającej młodość skóry. Kwas hialuronowy jest z kategorii higroskopijnych składników do pielęgnacji cery, co oznacza, że pochłania wilgoć z otoczenia. Takie substancje znajdziemy również w przeróżnych nawilżających produktach, dlatego produkt ten jest szczególnie polecany osobom, które borykają się z cerą suchą i odwodnioną.
Kiedyś pozyskiwano kwas hialuronowy z tkanek zwierzęcych, takich jak grzebienie kogutów czy skóra rekina. Ponieważ jednak według badań tak pozyskiwany kwas miał niekiedy właściwości uczulające i część osób reagowała alergicznie, obecnie pozyskuje się kwas wykorzystując zjawisko fermentacji biologicznej.
Należy jednak wiedzieć, że codziennie w naszym organizmie kwas hialuronowy ulega rozpadowi (szacuje się, że nawet ta liczba może dochodzić do 30%). Na szczęście miejsce kwasu, który uległ rozpadowi zajmują jego nowe cząsteczki. Niestety z wiekiem jego ilość stopniowo się zmniejsza w naszym organizmie, przez co zasadne staje się uzupełnienie go “z zewnątrz”.
Zastosowanie kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy w medycynie
Kwas hialuronowy jest powszechnie stosowany w medycynie. M.in. wykorzystuje się go powszechnie w okulistyce - dzięki jego doskonałym zdolnościom do wiązania wody idealnie sprawdza się przy produkcji soczewek i kropli do oczu. Co więcej wykorzystywany jest nawet przy operacjach oczu, takich jak przeszczep rogówki czy leczenie zaćmy. Oprócz tego wykorzystywany bywa jeszcze chociażby w ortopedii, gdzie wspomaga leczenie chorób stawów i kości, a także w ginekologii, gdzie z kolei przyspiesza gojenie się ran pooperacyjnych.
Kwas hialuronowy w kosmetyce
Przede wszystkim kwas hialuronowy bywa wykorzystywany jako składnik wielu kremów odmładzających, ale nie tylko - jego nazwę możecie odnaleźć również m.in. w przeróżnych mleczkach, balsamach, tnikach czy środkach do demakijażu. Może być także dodawany do kosmetyków, które mają za zadanie dbać o nasze włosy, a nawet sprawdza się dobrze jako baza żeli pod prysznic. Jak widzicie kwas hialuronowy znajduje zastosowanie w bardzo szerokiej liczbie produktów kosmetycznych, a także, co ważne, nadaje się do wszystkich typów skóry. Dzieje się tak ze względu na jego właściwości higroskopijne, czyli zdolność do wiązania cząsteczek wody. W dużym skrócie odpowiada on za właściwy poziom nawilżenia, a więc gdy poziom kwasu w naszym organizmie spadnie dochodzi do sytuacji, gdzie uszkadzają się włókna kolagenowe, a efektem tego jest wysuszenie i wiotczenie skóry, które w długotrwałej perspektywie prowadzi do pojawiania się zmarszczek.
Oprócz tego bardzo często można się spotkać z kwasem hialuronowym w gabinetach medycyny estetycznej, gdzie jest wykorzystywany w licznych zabiegach anti-aging. Osobom, które są chętne na takie zabiegi wstrzykuje się kwas hialuronowy w postaci bezbarwnego i przezroczystego żelu, który dzięki swoim właściwościom szybko rozkłada się w skórze.
Sam kwas hialuronowy bywa jednym z najchętniej wykorzystywanych składników do produkcji własnoręcznych, domowych kosmetyków. Najczęściej w takiej właśnie postaci sięgają po niego osoby, które cenią sobie naturalną pielęgnację skóry, a także wiedzą, które półprodukty im służą, a które niekoniecznie. Dzięki temu można stworzyć idealne kosmetyki dostosowane odpowiednio do własnego typu cery.
5 sposobów na domowe kosmetyki z kwasem hialuronowym
1. Własne serum do twarzy
Bardzo często zdarza się, że trudno nam znaleźć odpowiednie serum do twarzy, a te, które wreszcie okazują się dostosowane pod nas, są często bardzo drogie. Nie nie stoi na przeszkodzie, aby własnoręcznie je przygotować. Należy w takim przypadku połączyć kwas hialuronowy z ulubionym olejkiem w stosunku 1:1. Następnie miksturę należy przelać do buteleczki z ciemnego szkła (promienie świetlne mogą szkodzić) i przechowywać w temperaturze pokojowej w zacienionym miejscu. Kilka kropel specyfiku należy nałożyć na lekko wilgotną twarz. Dzięki regularnemu stosowaniu najwyższych skórę twarzy i nadasz jej młodszy i zdrowszy wygląd.
2. Serum na zniszczone końcówki
Przygotujesz je podobnie jak serum do twarzy, jedynie kwas hialuronowy należy wymieszać z olejkiem do włosów. Dzięki dodaniu kwasu do mieszanki włosy staną się gładsze i przyjemniejsze w dotyku, a do tego będą lepiej zabezpieczone przed urazami mechanicznymi.
3. Kwas hialuronowy jako dodatek do maseczek
Środek ten można również wykorzystać przy stosowaniu różnych maseczek, zwłaszcza tych przygotowanych na bazie glinek czy alg. Dzięki silnym właściwościom nawilżającym taka kuracja polecana jest szczególnie do cery suchej, chociaż sprawdzi się przy każdym rodzaju. Oprócz tego same maseczki będą miały lepszą konsystencję, dzięki której będą one lepiej przylegać do twarzy.
4. Użyj jako dodatek do gotowych produktów
Jak już wielokrotnie pisaliśmy tutaj, kwas hialuronowy bardzo dobrze działa na nawilżenie cery. Często jednak jego go proporcjonalnie bardzo mało np. w składach kremów do twarzy. Możesz to poprawić, gdy przed nałożeniem kremu dodasz do niego kilka kropli kwasu hialuronowego.
5. Kwas hialuronowy jako produkt nawilżający
Nie ma powodu dla którego nie mógłbyś stosować samodzielnie kwasu hialuronowego do codziennej pielęgnacji swojej skóry - pamiętaj jedynie ewentualnie o wcześniejszym rozrobieniu go delikatnie z wodą.
Przechowywanie: W miejscu suchym i chłodnym.
Opakowanie: Ciemna szklana butelka, która chroni przed utratą cennych właściwości.
INCI: Aqua, Sodium Hyaluronate, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin
Magda
Produkt jest moim odkryciem roku :) Stosuję go codziennie wieczorem przed nałożeniem kremu. Efekty są widoczne już po paru dniach- moja skóra jest nawilżona i wygładzona:)
Asia R.
Stosuję na końcówki włosów z olejkiem awokado. Jak skończę opakowanie, na pewno kupię kolejne. Moje zniszczone włosy malowaniem nabrały blasku. Polecam :)
Maria
Używam na noc razem z olejkami, sprawdza się bardzo dobrze!!
J
Świetny produkt